Vai jaunais veselības nodoklis patiešām būs taisnīgs? Daudzi no tā tiek atbrīvoti, bet godīgie maksā!

“Šobrīd Veselības aprūpes finansēšanas likuma noteiktā kārtība un norma par nodokļu apmēru nav atcelta. Pagarināts ir termiņš, no kura pilnā apmērā stātos spēkā apdrošināšanas sistēma.
Šobrīd Veselības ministrija un valdību veidojošās koalīcijas partijas strādā Attīstības komitejā pie iespējamiem likuma grozījumiem, paredzot aizstāt brīvprātīgo iemaksu veikšanu ar automātisku maksājumu līdzīgi, kā tas ir vispārējā nodokļu režīmā nodarbinātajiem.

Kopumā brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas ir saņemtas vairāk nekā 805 000 eiro apmērā. Pēc Saeimas lēmuma pārcelt medicīnas pakalpojumu dalīšanu divos grozos līdz 1. jūlijam, saņemto iemaksu apmērs ir būtiski samazinājies.
Iemaksa iedzīvotājam tiek atgriezta uz iesnieguma pamata. Ja cilvēks ir veicis brīvprātīgo veselības apdrošināšanas iemaksu un šobrīd vēlas to atgūt, cilvēkam ar iesniegumu jāvēršas NVD”.

Atskaiti sniedza arī Veselības ministres Ilzes Viņķeles padomnieks komunikācijas jautājumos Edgars Skvariks:
“Veselības ministrijā norisinās diskusijas par nepieciešamajiem risinājumiem veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa pilnveidei, ieviešot vienotu veselības aprūpes pakalpojuma klāstu. Mūsu ieskatā valsts budžeta finansētai kvalitatīvai veselības aprūpes sistēmai jābūt pieejamai katram Latvijas iedzīvotājam neatkarīgi no viņa rocības un dzīvesvietas, taču pašreizējais likums ierobežo veselības pakalpojumu pieejamību.

Tas diskriminē pacientus pēc nodokļu maksāšanas statusa, kā arī nesasniedz sākotnēji noteiktos mērķus – atšķiras plānotie ieņēmumi no reāli samaksātajiem. Līdz ar to ir nepieciešams veikt izmaiņas, nosakot vienotu veselības aprūpes pakalpojumu klāstu visiem Latvijas rezidentiem.

Mēs piedāvājam veidot vienotu veselības aprūpes pakalpojumu grozu, attiecinot procentpunktu sociālo iemaksu uz tādiem alternatīvajiem nodokļu režīmiem kā mikrouzņēmumiem, patentmaksu veicējiem, autoratlīdzību saņēmējiem un citiem. Paredzēts, ka izmaiņas varētu stāties spēkā 2020. gada 1. janvārī. Līdz tam laikam tiks pagarināta pašreizējā situācija.”

Avots

You may also like...