Latvijā ļoti straujā ātrumā pieaugusi saslimšana ar kādu Pavisam Lipīgu un Bīstamu kaiti

Izskatās, ka esošajām problēmām pagaidām ir par maz un jau pašlaik Latvijā straujā ātrumā izplatās kāda pavisam necila un bīstama kaite. Jāņem vērā, ka tas nav saistīts ar sezonālo gripu vai ko tamlīdzīgu, bet gan konkrētu un ļoti lipīgu saslimšanu, kas var būt ļoti bīstami tiem, kuri to nav agrāk pat slimojuši. Esošajā situācijā izcēlies pat pamatīgs skandāls, kur cilvēki dalījušies savā starpā ar stāstiem par to, kas pēdējā laikā notiek ar viņu bērniem un viņiem pašiem.

Jāsāk ar to, ka vairākas skolas labi zināmajai vecāku organizācijai mammamuntetiem.lv steidzīgi paziņojušas par saslimstības pamatīgu pieaugumu ar kašķi. Tie, kas to zina, pavisam labi apzinās, kādas sekas tas var atstāt, ja tas ir ielaists un nav laicīgi ārstēts var būt pamatīgas sekas. Saistībā ar to, ka šī bīstamā kaite turpina pieaugt sociālajos medijos jau parādās raksti par to, kas ir jāzina par šo slimību, kāda ir vajadzīgā profilakse un tās ārstēšana? Protams, ka tas itin nemaz nav vienkārši, tomēr jārēķinās, ka šādās situācijās vajag rīkoties ātri.

Iesākumā jāprasa, kas tad ir kašķis? Tā ir infekcioza parazitāra ādas tipa slimība, ko izraisa kašķa ērcīte un pavada ādas niezēšana naktīs un raksturīgie salīdzinoši tumši izsitumi. Par konkrētā kašķa simptomiem, ārstēšanu un profilaksi runā ārste, Rīgas Stradiņa universitātes 3. gada rezidente pediatrijā – Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras asistente Svetlana Ince. Uzreiz ir jāsaprot, kā notiek inficēšanās, jo tas šajā solī ir pats svarīgākais, lai saprastu kā tas vispār pie kāda var nonākt.

Tas ir ļoti vienkārši! Inficēšanās notiek tieša kontakta ceļā, saskaroties ar slimnieka ādu (Turklāt kontaktam parasti vajag būt nedaudz ilgākam, nekā vienkārši pieskāriena). Tāpat tas var tikt nodots sadzīves kontakta ceļā (ar priekšmetiem un drēbēm), pie tam slimības pārnešanai vajadzīgi atbilstoši temperatūra un mitruma apstākļi. Kašķa ērcīte uz slimnieka drēbēm un gultasveļas spēj izdzīvot ne ilgāk par 3 diennaktīm. Tālāk svarīgi saprast, kā tas izskatās dzīvē!

Kašķa ērce slimniekam rada pavisam kairinošu iedarbību un izsauc alerģisku reakciju uz ērču antigēniem un to dzīves produktiem. Tāpat sekmē sekundārās infekcijas attīstību. Pirmo reizi inficējoties, tā rodas vidēji pēc divām līdz trim nedēļām, bet ja atkārtota inficēšanās, tad jau pirmajās 24 stundās. Parasti sāk niezēt roku pirkstu starpās, plaukstu locītavās, elkoņu daļās, padusēs, vēdera āda, sēžas apvidus, augštilbu iekšējās virsmas, plaukstu un pēdu āda.

Ārstēšana notiek tikai ļoti striktā ārsta uzraudzībā, jo šī slimība nav nekāds joks!
Ārstējot pacientu ar kašķi, jāievēro šādi noteikumi:

Vienlaicīgi ārstēt visus slimos un aizdomīgos ģimenes vai kolektīva locekļus;
Jāārstē visa āda, ne tikai skartā zona. Formulējums jāuzklāj plānā, vienmērīgā kārtā. Īpašu uzmanību pievērsiet roku, kāju pirkstu, padušu, sēklinieku un starpenes ārstēšanai;
Preparāta daudzums nedrīkst būt pārāk liels. Citu lokālu zāļu vienlaicīga lietošana ar pretkašķa preparātiem nav ieteicama;
Sarežģīta kašķa gadījumā vispirms jāārstē skartā vieta. Sekundāro infekciju ārstēšanai izmanto lokālus pretmikrobu līdzekļus vai sistēmisku pretmikrobu terapiju (atkarībā no infekcijas smaguma pakāpes).

Kašķa profilakse balstās uz slimības epidemioloģiju, tostarp:

Pacientu piespiedu ārstēšana;
Kontrole pēc ārstēšanas;
noteikt slimības avotu;
To personu apskate un novērošana, ar kurām pacientam bijis sadzīves vai dzimumkontakts;
Dezinficējiet pacienta apģērbu un gultas veļu.
Lietotās drēbes un veļa jāmazgā 60 ºC temperatūrā un jāizgludina vai jānoliek malā ārstēšanas sākumā un beigās, un tās nedrīkst lietot piecas dienas.

Palāta katru dienu ir jāveic mitrā tīrīšana ar 12% ziepju šķīdumu, ieskaitot grīdas tīrīšanu un aprīkojuma priekšmetu slaucīšanu.

You may also like...