Pārbaudi Sevi : Atrodi aklo plankumu

Atrodi-savu-aklo-plankumu-1

Tīklene ir acs ābola iekšējais apvalks, kas izklāj aci no iekšpuses. Tīklene pie pārējām acs daļām ir nostiprināta tikai dažās vietās un savā vietā to notur acs iekšējais spiediens. Patoloģisku stāvokļu gadījumā tīklene no savas vietas izkustās un notiek tīklenes atslāņošanās. Tīklene uztver gaismu un rada impulsus kas pa redzes nervu tiek nosūtīti uz smadzenēm un pārveidoti par attēlu. Tīklene galvenokārt sastāv no nervu audiem un to var uzskatīt par savdabīgu smadzeņu pagarinājumu. Tīkleni apasiņo blakusesošās dzīslenes asinsvadi un pašas tīklenes asinsvadi – tīklenes centrālā artērija un vēna, kas ienākot acī sazarojas.

Gaisma tiek uztverta ar īpašām gaismas jūtīgām šūnām jeb fotoreceptoriem – nūjiņām un vālītēm, kurās notiek gaismas impulsa pārvēršana elektriskajā impulsā. Vālītes atbild par centrālo redzi jeb redzes asumu, krāsu redzi un priekšmetu formas redzi, bet nūjiņas – par redzi krēslā un naktī, kā arī orientāciju telpā (redzes lauku).

Tīklenes mugurējā polā ir redzes nerva disks – vieta no kuras sākas redzes nervs un acī ienāk tīklenes asinsvadi. Redzes nerva disks ir pati jūtīgākā vieta acī pret acs iekšējā spiediena izmaiņām. Redzes nerva diska rajonā tīklene nesatur fotoreceptorus, tāpēc to sauc arī par aklo plankumu.

Atrodi-savu-aklo-plankumu-2

Lai izjustu aklā plankuma efektu uz sevi, aizver kreiso aci un skaties uz attēlā redzamo krustu no aptuveni 15 – 20 cm attāluma. Lēnām virzi galvu atpakaļ un tu pamanīsi, ka vienā brīdī blakus esošais aplis izzūd. Tā tu būsi atradis savu aklo plankumu.

Avots

You may also like...