Vienkāršs Pierādījums Kā Planšetes, Datori Un Viedtālruņi Padara Mūs Resnus, Slimus Un Stulbus

Papildus tam, mēs sākām uzkrāt papildus mārciņas un sākam redzēt pieaugumu cukura diabētam, sirds un asinsvadu slimībām, vēzim, Parkinsona un Alcheimera slimībām, multiplā sklerozei, nieru slimībām, depresijai, reibonim, galvassāpēm, uzvedības problēmām bērniem — šo sarakstu varētu turpināt mūžīgi. Žēl teikt, bet situācija ir kļuvusi daudz sliktāka pēdējās desmitgadēs mūsu mākslīgo gaismas iedarbībai, kas pieaugusi eksponenciāli, galvenokārt no mūsu ierīcēm, kas izstarot zilu gaismu.

Ar zilu gaismu problēma ir tā, ka mēs tikai iegūstam lāpījumu visas dienas garumā —iekštelpās ar mākslīgo apgaismojumu, vienlaikus esot pielīmētam pie datora un viedtālruņa.  Tad mēs atgriežamies pie mūsu mākslīgi apgaismotajām mājām, lai sēdētu priekšā kvēlojošai televīzijai vai lasot grāmatu/sērfojot internetā mūsu planšetēs. Pirms mēs beidzot iekrītam gultā drudžainam nakts miegam, mums vispirms ir jāparbauda e-pasts mūsu viedtālrunī.

Vieus. Pēdējo. Reizi. Pakļaujot sevi vēl vienai zilo gaismu starošanai. Un neliec man pat sākt, par acīmredzamo laternu tepat pie loga. Tu saprati domu.
Hārvardas universitātes veselības eksperti izskaidro, kāpēc zilā gaisma ir īpaši kaitīga vakarā:

“Kamēr gaismas jebkāda veida var apspiest melatonīnu sekrēciju, zilā gaisma naktī dara to efektīvāk. Hārvarda universitātes pētnieki un viņu kolēģi veica eksperimentu, salīdzinot ar 6,5 stundām iedarbības uz zilu gaismas iedarbību uz zaļo gaismu salīdzinot spilgtuma sekas. Faktiski zilā gaisma nomāc melatonīnu, pat divreiz ilgāk, nekā zaļā gaisma un pārvietojot diennakts ritmus divreiz vairāk (3 stundas vs 1,5 stundas).”

Kas mums tiešām ir nepieciešams, dienas laikā ir pilna spektra gaismas —kā tas, ko mēs iegūstam no saules, tā kā nakts prasa daudz mazāk, sarkanīga apgaismojuma, piemēram, kādu rozā sāls lampa izstaro.

Bet tāpēc, ka mums ir tieksme tiekties pēc smagi zilās gaismas spektra 24/7 garumā, mums tiešām ir nepieciešams vairāk kompensēt to ar sarkano spektru — domāju saullēktiem, saulrietiem, atvērtam ugunim, sveču gaismai.

Ko darīt? Mēs nevaram visu laiku sēdēt ugunskura priekšā, katru nakti un mūsu mājas nevar tikai un vienīgi apspīdinātas ar svecēm — vai pavadīt laiku visu dienu zem saules — tik brīnišķīgi, kā tas būtu. Atsakoties no mūsu ierīcēm nav iespēja arī. Nebaidies. Ir nesāpīgas metodes situācijas līdzsvarošanai bez mūsu tehnoloģiskā labākā drauga upurēšanas.

Vienkārša arpus domājošas zilās gaismas iedarbības risinājumi

Viens no vienkāršākajiem — un vislētākajiem — veidiem, kā samazināt jūsu zilās gaismas laiku ir lejupielādēt aplikāciju, piemēram, F.lux vai Iris, ko jūs varat novirzīt uz jūsu datoru/klēpjdatoru ekrāna krāsu spektru. Tā ir izcili vienkārša metode, kas automātiski sajūt, kad saule noriet vai uzlec jūsu atrašanās vietā un pēc tā pielāgo ekrānu uz siltāku toni šajā vakarā — vai spilgtāku, kļuvusi vēl zilāka toni rītausmā. Es personiski lietoju Iris, jo tas dod man vairāk kontroles un opcijas ar spilgtumu un signālu spektru.

    Arī koriģēt varu tā, lai uzturētu siltāku toni dienas laikā. Eksperti šajā jomā ieteiktu apmēram 2000K sarkanā spektra dienas laikā, 1600K vai zemāku nakts laikā.

Kad es darbojos ar grafiku, skatos filmu vai daru citus darbus, kur vajag precīzu krāsu, ir viegli apstādināt Iris ar ikonas rīku joslu, kas atrodas ekrāna augšpusē. Tas pats ar F.lux.

Ja jums pieder Apple produktu, iOS sistēma ir iebūvēta funkciju, ko sauc nakts maiņa, kas atrodams zem cilnes displeja un spilgtuma iestatījumiem. Tas dod jums iespēju automātiski pārbīdīt displeja krāsu uz siltāku gala spektru no saulrieta līdz saullēktam. Varat izvēlēties, kurš krāsu līmenis ir piemērots jums vislabāk.

Vairāk hardcore siltās gaismas entuziasti būs pazinēji īpašām brillēm, kas pēc saulrieta bloķē visus zilās gaismas starus, tostarp no kompaktās fluorescējošās gaismas un LED spuldzes. Daži būs pat gatavi iet tik tālu, ka aizstās viņu spuldzes naktī ar sarkanām.

 Man ir jāatzīst, tomēr tas šķiet līdzīgs radītam sarkanās krāsās videi dominatrix den, radot kaut ko no kā es noteikti gribētu izvairīties. Es domāju, es turēšos pie zilo gaismu bloķējošām brillēm un/vai rozā sāls lampai.

Šeit ir viens pēdējais tīrradnis, gudrība no miega pētniekiem: vienkārši izslēdziet jūsu televizorus, datorus, viedtālruņus un planšetdatorus uz vienu stundu pirms gulētiešanas un lasiet vecmodīgas grāmatas, vecās skolas kvēlspuldžu gaismā. Iedomājieties, par to.

You may also like...